ROŚLINY MIODODAJNE

W naszej szkółce znajduje się wiele gatunków roślin miododajnych, które charakteryzują się atrakcyjnością dla pszczół w okresie kwitnienia. W grupie roślin miododajnych znajdują się drzewa, krzewy i byliny, posiadające piękne i barwne kwiaty oraz walory zapachowe. Dlatego warto mieć je w ogrodzie, aby wspierać pszczoły, które są niezbędnym ogniwem w łańcuchu dostaw żywności.

Oprócz tradycyjnych roślin miododajnych, istnieje również kategoria tzw. łąk kwietnych, które stanowią naturalne trawniki. Są to trawniki zakładane w oparciu o specjalne mieszanki nasion traw i kwiatów. Odpowiedni dobór nasion kwiatów w mieszance gwarantuje ciągłe kwitnienie przez cały sezon wegetacji, a trawnik jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ koszenie wykonuje się raz w roku późną jesienią. Łąka kwietna jest wspaniałym widokiem, pełnym różnorodności kolorów i stanowi naturalny ekosystem dla owadów. Kwitnące przez cały czas sezonu kwiaty są bezcennym pożytkiem dla pszczół miodnych.

Stosowanie roślin miododajnych w ogrodzie przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej oraz ekologicznej równowagi. Ponadto, wspiera się pszczoły i owady zapylające, które odgrywają kluczową rolę w produkcji żywności. Stąd też realizujemy założenia przyszkolnych ogrodów i rabat edukacyjnych, opartych na gatunkach roślin miododajnych.

Korzyści posiadania roślin miododajnych

Rośliny miododajne można również wyhodować z dostępnych u nas nasion i cebul. Są one łatwo dostępne, ponieważ opakowania posiadają symbol pszczoły.

  • Atrakcyjność dla pszczół i innych owadów zapylających.
  • Stanowią naturalne trawniki, co przyczynia się do ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.
  • Kwitnące rośliny są pożyteczne dla pszczół miodnych i innych owadów zapylających.
  • Możliwość łatwego hodowania z dostępnych nasion i cebul.