Ochrona biologiczna

Biologiczna ochrona roślin polega na zwalczaniu chorób i szkodników przy pomocy pożytecznych mikroorganizmów. Tego typu metody w przeciwieństwie do stosowania pestycydów są całkowicie bezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt. Dlatego też są szeroko stosowane w wielkotowarowych uprawach rolnych związanych z produkcją żywności. Preparaty biologiczne są z powodzeniem stosowane również w uprawach roślin ozdobnych i owocowych zarówno w dużych szkółkach jak i w małych przydomowych ogrodach. Często okazuje się, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się uciążliwego szkodnika (np. larw opuchlaka) jest zastosowanie właśnie preparatu biologicznego.

Do biologicznej ochrony roślin wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowane mikroorganizmy takie jak nicienie czy roztocza. Aplikacja polega na założeniu na roślinę opaski na której znajdują się specjalnie wyhodowane kolonie mikroorganizmów lub też podlaniu podłoża roztworem wodnym z takimi mikroorganizmami.

W ramach oferowanej przez nas ochrony biologicznej ogrodu polecamy dostępne u nas preparaty zawierające:

  • pożyteczne roztocza skutecznie zwalczające przędziorki, szpeciele i wciornastki na drzewach i krzewach ozdobnych i owocowych (np. świerk ‘Conica’, winorośl),
  • nicienie – mikroorganizmy zwalczające larwy opuchlaków i ziemiórek w glebie,
  • grzyby rowzijające się na systemie korzeniowym rośliny zabezpieczając ją przed patogenami odglebowymi (fytoftoroza, fuzarioza) jednocześnie zwiększając przyswajalność substancji odżywczych,
  • pułapki feromonowe wyłapujące samce ćmy azjatyckiej (bukszpanowej).

Zachęcamy do stosowania bezpiecznych i proekologicznych preparatów biologicznych. W ramach prowadzonej w naszej firmie ‘Kliniki Roślin’ bezpłatnie zdiagnozujemy chorobę na podstawie dostarczonych zainfekowanych fragmentów rośliny oraz dobierzemy odpowiedni preparat.