Łąka kwietna

Łąka kwietna to naturalny trawnik zakładany w oparciu o specjalne mieszanki nasion traw i wieloletnich kwiatów polnych. Skład mieszanki jest tak dobrany aby efekt kwitnącej łąki trwał przez cały sezon wegetacji. Kwiaty po przekwitnięciu wytwarzają nasiona, które następnie opadają na grunt aby ponownie wykiełkować i zakwitnąć. Z tego też powodu łąki kwietnej nie należy kosić w sezonie, co sprawia, że jest ona “bezobsługowym” trawnikiem. Jedyne koszenie wykonuje się późną jesienią przed wystąpieniem pierwszych przymrozków.

W naszej ofercie znajduje się kilka markowych mieszanek nasion łąki kwietnej, różniących się składem w zakresie doboru gatunków kwiatów polnych, co w praktyce oznacza różną kolorystykę.

Łąki kwietne przyciągają owady latające a w szczególności motyle, co bardzo podnosi atrakcyjność takich trawników. W ich obrębie wytwarza się bardzo korzystny dla otoczenia i środowiska naturalnego ekosystem. Kwiaty polne stanowią również bardzo cenny pożytek dla pszczół miodnych.

Łąka kwietna może w całości zastąpić klasyczny trawnik w ogrodzie. Często jednak praktykuje się wydzielenie centralnej części na użytkowy trawnik strzyżony a zewnętrzne obrzeża obsiewa się mieszanką łąkową.