Klinika roślin

W ramach prowadzonej w naszej firmie ‘Kliniki Roślin’ zajmujemy się profesjonalnym diagnozowaniem chorób i szkodników roślin ozdobnych i owocowych. W oparciu o mikroskopową analizę dostarczonych nam przez klienta fragmentów zainfekowanej rośliny (liście, pędy) identyfikujemy chorobę lub szkodnika i dobieramy optymalną terapię z zastosowaniem dostępnych u nas środków ochrony chemicznej lub biologicznej.

Skuteczność terapii jak zwykle zależy od wczesnego zauważenia objawów chorobowych na roślinie. Dobrą praktyką jest dokonywanie regularnych przeglądów roślin w ogrodzie, np. raz na tydzień, co pozwala na wczesne wykrycie problemów. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian na roślinach (plamy na liściach, nienaturalne odbarwienia, żółknięcie, brązowienie, opadanie liści lub igieł, zamieranie pędów, itp.) należy zrobić kilka zdjęć oraz pobrać kilka fragmentów rośliny wykazujących zmiany i dostarczyć nam celem zdiagnozowania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta maksyma sprawdza się również w ogrodzie. Przeprowadzenie wiosennych zabiegów prewencyjnych w dużym stopniu ogranicza występowanie wielu szkodników i chorób roślin w późniejszym okresie wegetacji.
Zachęcamy do wykonywania następujących wczesnowiosennych zabiegów prewencyjnych:

  • oprysk przeciw chorobom grzybowym drzew i krzewów owocowych (parch gruszy i jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini, moreli, nektaryny, rdza porzeczkowa, etc.),
  • oprysk preparatem olejowym przeciw szkodnikom roślin ozdobnych i owocowych,
  • zakładanie opasek z dobroczynkiem gruszowym przeciw przędziorkom, wciornastkom i szpecielom w ramach biologicznej ochrony roślin (świerk ‘Conica’, winorośl, wiąz płaczący, etc.).

Wszelkie preparaty chemiczne oraz biologiczne oraz sprzęt (opryskiwacze, maski ochronne i inne akcesoria) niezbędne do skutecznego i bezpiecznego wykonania zabiegów dostępne są w naszej firmie.
Nasi specjaliści z zakresu ochrony roślin chętnie udzielą wszelkich instrukcji i porad.